.:: دانشجوی دامپزشکی ::.
میزان مدنیت یک جامعه را از رفتار مردم آن با حیوانات میتوان تشخیص داد.(مهاتما گاندی)
صفحه اصلی پست الکترونیک آخبر خوان تماس با مدیر طراح قالب
به وبلاگ دانشجوی دامپزشکی خوش آمدید

تشخیص تک سمی آلوده به مشمشه 
اگرچه قطعی ترین راه تشخیصی هر گونه بیماری عفونی با جدا سازی عامل بیماری است لیكن با توجه به مخاطره آمیز بودن جداسازی بورخولدریا مالئی از بافتهای آلوده حیوان مبتلا ، بایستی کار با این باکتری در آزمایشگاههای واجد سطح ۳ ایمنی زیستی (BSL3) انجام شود. یكی از روشهای توصیه شده سازمان جهانی بهداشت دام برای تشخیص مشمشه روش آزمایش ثبوت عناصر مکمل (CFT) است كه در تجارت جهانی نیز مقبولیت دارد. این آزمایش به عنوان ابزار تشخیصی اولیه مشمشه میباشد كه قادر به شناسایی حیوانات مبتلا به شکل مزمن مشمشه بوده، نتیجه مثبت آزمون بین ۲ تا ۴ هفته پس از آلودگی حیوان قابل رؤیت است و ویژگی آزمون بین 90-98 درصد و حساسیت آن بین 90-97 درصد میباشد. اعمال این روش تشخیص مستلزم بهرمندی از تجهیزات و آنتیژن های مربوطه است كه در حال حاضر قابلیت انجام آن در كشور وجود ندارد. آزمایش وسترن بلات (western blot ) نیز از جمله روش هایی است که برای تشخیص مشمشه به كار میرود ولی به طور معمول تشخیص مشمشه در حیوان زنده متکی به آزمونهای CFT ومالئیناسیون است.

به ادامه مطلب بروید

آزمون مالئیناسیون :
مهمترین و اصلیترین روش تشخیص بیماری و یا آلودگی به عامل بیماری در شرایط حال حاضر كشور، آزمون آلرژیك تزریق مالئین بصورت بین جلدی در پلك پائین (Intradermo Palpebral) میباشد.
تزریق مالئین در حیوانات سالم اگرچه واكنشهای التهابی در ساعات اولیه با خود به همراه داشته لیكن در اكثر موارد پس از گذشت كمتر از ۴۸ ساعت تمامی واكنشها ناپدید و چشم حیوان به حالت عادی باز می گردد ولی در تكسمیان رآكتور موجب بروز نشانههائی از قبیل تورم قابل ملاحظه، پرخونی و ترشح چرك از گوشه چشم میگردد .
روش مالئیناسیون :
بایستی مایه مالئین درشرایط ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد حفظ و نگهداری شود و در صورت وارد شدن شوك حرارتی بالاتر از ۸ و یا كمتر از ۲ درجه سانتی گراد به مایه مالئین، به هیچ عنوان نبایست از این فرآورده در مالئیناسیون استفاده نمود. برای حفظ زنجیره سرد این فرآورده در زمان انتقال به اسبداری می بایست از كیسه یخ استفاده نمود و حمل مالئین در مجاورت مستقیم با یخ به هیچ عنوان مجاز نمیباشد. قبل از انجام مالئیناسیون می بایست چشم مورد عمل به دقت از نظر تورم، پرخونی و ترشحات، معاینه شده و با چشم دیگر (بعنوان شاهد) مقایسه گردد. در زمان تزریق مالئین چنانچه به مواردی از عفونت چشم و عوارض عمومی در دام برخورد گردید بایستی تا حصول اطمینان از سلامت دام از انجام آزمون خودداری گردد. برای مالئیناسیون از سرنگ ویژه آزمون توبركولین (اختصاص یافته برای انجام آزمون مالئین) استفاده میشود كه بایستی قبل و بعد از هر نوبت آزمون مالئین، مورد شستشو و ضدعفونی قرار گیرد. برای مالئیناسیون میبایست مقدار 0.1 میلی لیتر از مالئین با استفاده از سرسوزن یك بار مصرف (برای هر حیوان) بصورت داخل جلدی در پلك پائین تكسمی تزریق گردد.

توجه :
- متعاقب تزریق مالئین به تكسمی تا زمان قرائت نتیجه آزمون، از تزریق هرگونه دارو و مواد بیولوژیك و از هرگونه تمرین آموزشی استرس زا و كار سنگین جداً خودداری گردد.

به منظور حفظ سلامت دامپزشكان و كاركنان شاغل در امر مبارزه با مشمشه بایستی موارد زیر در زمان انجام آزمون مالئین و قرائت نتیجه آزمون رعایت گردد:
- استفاده از وسایل حفاظت شخصی نظیر ماسك، دستكش و ... و به همراه داشتن مواد ضدعفونیكننده
- از هرگونه اقدام غیرضروری از جمله تزریقات، تماس مستقیم، معاینه، نمونهبرداری، درمان و كالبدگشایی دام مبتلا خودداری گردد .

محل تزریق :
محل تزریق وسط قسمت بیرونی پلك پائینی به فاصله ۳ تا ۵ میلیمتر از لبه پلك و هرچه نزدیكتر به لبه پلك می - باشد. به منظور انجام آزمون مالئین، بعد از مقیدكردن تكسمی از طریق لواشه زدن لب بالا یا گوش، با یك دست پلك پائین را در بین انگشتان شصت و سبابه ثابت نموده و تزریق انجام خواهد گرفت.
قرار گرفتن سوزن با محل تزریق بصورت مورب و زوایه ۲۰ درجه باشد.
 باید توجه داشت محل تزریق شده از نظر اطمینان كنترل شود. تزریق مناسب برجستگی به اندازه عدس در محل تزریق ایجاد میكند.

زمان قرائت نتیجه آزمون :
زمان قرائت ۴۸ ساعت پس از تزریق میباشد. هرچند در مواردی ممكن است واكنش مثبت حتی در كمتر از ۴۸ ساعت مشاهده گردد .
 تست و قرائت باید در روز و در مجاور نوركافی و هوای روشن انجام گیرد.
 بایستی مالئیناسیون در فضای سرپوشیده انجام گیرد (به غیراز مواقع اضطرار) و دام تا زمان قرائت نتیجه آزمون تحت همان شرایط نگهداری گردد .

تفسیر نتایج آزمون مالئین به روش بین جلدی - پلکی:
 1. در صورت عدم مشاهده هرگونه واكنش و یا تورمی بعد از ۴۸ ساعت پس از زمان تزریق در پلك مورد عمل مشاهده نشود، نتیجه آزمون به عنوان منفی محسوب میشود. در این خصوص چشم دیگر بعنوان شاهد باید مورد استفاده قرار گیرد.
 2. در صورت مشاهده تورم مختصر و با قوام كم بدون پرخونی در پلک چشم مورد عمل، نتیجه آزمون به عنوان مشكوك ضعیف تلقی شده و در صورت مشاهده تورم و پرخونی بدون ترشحات در چشم تزریق شده، نتیجه آزمون به عنوان مشكوك قوی محسوب خواهد شد.
 3. در صورت مشاهده تورم پلك، پرخونی ملتحمه چشم و ترشح موكوسی- چركی (موكوپروالان) در چشم تزریق شده همراه با یا بدون ترشحات بینی مشاهده شود، نتیجه آزمون به عنوان مثبت اعلام گردیده و تكسمی مربوطه برابر این دستورالعمل معدوم خواهد گردید.
 4. در صورتی كه پلک چشم مورد مالئیناسیون دچار تورم شدید و با قوام زیاد گردد (طوری كه بواسطه تورم حاصله، كره چشم به سختی قابل مشاهده بوده و بیش از نیمی از آن در نتیجه تورم قابل مشاهده نمیباشد) در این شرایط حتی در صورت عدم مشاهده سایر واكنشها (پرخونی و ترشحات موكوسی- چركی چشم)، نتیجه آزمون به عنوان مثبت اعلام خواهد گردیده و تكسمی مربوطه برابر این دستورالعمل معدوم خواهد شد.

نتایج تست مالئیناسیون
تشخیص تک سمی آلوده به مشمشه


نوع مطلب : دام، بیماریهای مشترک، بهداشت و ضد عفونی، 
برچسب ها : مالئیناسیون، تست تشخیص مشمشه، تشخیص مشمشه، آزمون مالئیناسیون، نتایج تست مشمشه، مشمشه، مالئین،
لینک های مرتبط : بروسلوز و تست های تشخیصی آن، تست ایکتر، تست سل گاوی،

شنبه 1392/04/22 00:24
سلام دکترجان،اگه میشه مطالبی درمورد چگونگی برخورد بازخمهای عمیق و سطحی در تکسمیها ذکرنمایید.ممنون میشم.اززحمات شمادرعرصه دامپزشکی کمال تشکردارم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
درباره وبلاگ


با سلام
امـین زمـانی پـور فـارغ الـتحـصیل رشـته دکـترای حرفـه ای
دامپزشکی هستم.

هـدف مـن از تــهـیـه ایـن وبـلاگ قـرار دادن اطـلاعـاتــی در
زمینه دامپـزشكی در دسترس دانشجویان و عـلاقـه مندان
به این رشته میباشد.
امیـد اسـت كـه مطـالب وبـلاگ مـفیـد واقـع شـود.

در صـورت داشـتن سـوال در زمـینه دامـپـزشـكـی میـتوانیـد
سـوالات خـود رادر بـخـش نـظـرات وارد كـرده كـه در اولـیـن
فرصت بـه آنهـا پاســخ داده مـیشـود و مـیتوانیـد در بـخـش
پاسخ به سوالات جواب خود را مشاهده نمایید.

یا اینکه به آدرس زیر ایمیل بفرستید.

ایمیل : aminzamanipor@gmail.com

کانال تلگرام : https://telegram.me/veterinarymedicine
مدیر وبلاگ : دکتر امین زمانی پور
آخرین مطالب
صفحات مجازی ما
دانلود نرم افزار دامپزشک همراه توضیح تصویر توضیح تصویر
دوستان دامپزشک
نظرسنجی
نظر شما در مورد نرم افزار دامپزشک همراه چیست؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات دیگر
Check PageRank filesell
ایمیل به مدیر وبلاگ
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
کلیه حقوق این وبلاگ برای .:: دانشجوی دامپزشکی ::. محفوظ است